Jak wybierać suplementy - spirulina.


Podstawą zdrowia jest odpowiednia dieta. Bywa, że czasami musimy ją uzupełniać w suplementy, czyli dodatki zawierające niezbędne dla zdrowia składniki, których może brakować w codziennym pożywieniu.

Ważne jednak, aby nie przesadzić i nie nadużywać suplementów, jeśli nie jest to konieczne.(Osobiście polecam okresowe profilaktyczne badania stanu zdrowia psa.)

DSC_0414                  DSC_0414a

Podkreślam: warto zachować umiar, bo i tu można przesadzić. Nadmiar witamin może zaburzyć równowagę organizmu i doprowadzić do wielu poważnych dolegliwości jak np. problemy żołądkowe, problemy z nerkami czy też wątrobą. Istotny jest również odpowiedni dobór suplementów, tak aby nie wchodziły ze sobą w niepożądane interakcje. Jeśli jednak zastosowanie suplementów jest niezbędne, to ja wybieram to co daje natura.

UWAGA! Mimo tego, ze suplement z nazwy jest naturalny, nie oznacza, ze taki jest i że jest w pełni wartościowy i bezpieczny dla naszego zwierzaka. Trzeba bardzo uważać, aby i w tym wypadku nie narobić więcej szkody niż pożytku.

Jak zatem uchronić się przed chwytami marketingowymi, które usilnie starają się dopaść nowego klienta? Jak wybrać świadomie i nie dać się zwieść hasłom reklamowym?

Dzisiaj pomogę Wam w wyborze spiruliny. Spiruliny, którą w swojej ofercie ma coraz więcej producentów oferujących suplementy dla zwierząt. Poniżej artykuł autorstwa Rity Hogan.


                         Czy spirulina jest bezpieczna dla Twojego psa?

spirulina-for-dogs.pljpg

Czy wiedziałeś, że spirulina to bakteria?

Większość ludzi sądzi, że spirulina (Arthrospira platensis) jest typem algi. Jest to prawda, jednak bardziej szczegółowo mówiąc, to typ bakterii nazywanej cyanobacterium z rodziny sinic.

Co powoduje, że ta bakteria jest tak niezwykła?

Zielony pigment, który sprawia, że produkuje ona pożywienie dla siebie samej poprzez fotosyntezę, właśnie jak roślina.

Spirulina to motor napędowy, który jest w ponad 50% proteiną pełną życiodajnego chlorofilu. Jest również źródłem witamin, minerałów, aminokwasów i kwasów omega-3, enzymów oraz pierwiastków śladowych. Możemy stosować ją zarówno dla siebie jak i dla swojego zwierzęcia domowego w celu wspomagania leczenia wielu problemów, takich jak np.: infekcje organizmu czy niedobory żywieniowe. (...)

I to była dobra wiadomość. A na co trzeba uważać?

Na naszym rynku dostępnych jest wiele tanich produktów spiruliny, które mogą wyrządzić krzywdę tobie i twojemu psu, dlatego przy zakupie trzeba być ostrożnym.

Ale co zrobić, aby mieć pewność, że spirulina, którą karmisz swojego psa jest dobrej jakości?

znak-zapytania

Na początek usystematyzujmy informacje. Zastanówmy się skąd pochodzi i jak jest uprawiana spirulina, którą kupujemy.

Komercyjnie, spirulina jest uprawiana w Chinach, Australii, Tajlandii, Tajwanie, Afryce, Indiach, Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Rośnie w stawach lub innych ciepłych środowiskach wodnych, gdzie jest zbierana, suszona i przetwarzana na proszek i tabletki. Podczas gdy jedne z firm uprawiają spirulinę w ściśle kontrolowanych warunkach, inne idą na skróty, aby zaoszczędzić na kosztach produkcji.

My jednak podkreślamy! Spirulina wymaga światła słonecznego i musi być uprawiana na świeżym powietrzu. Dla uzyskania wysokiej jakości produktu. Niezbędne jest wolne od zanieczyszczeń środowisko i czysta woda.

Niestety firmy, które uprawiają spirulinę w jeziorach, wodach oceanicznych i naturalnych drogach wodnych nie są w stanie kontrolować ilości zanieczyszczeń w produkcie.

Niektóre z tych firm mogą także sprzedawać inne gatunki sinic jako spirulinę! A ta praktyka może być bardzo niebezpieczna. Ten typ, tak zwanej „spiruliny”, jest zwykle produkowany bardzo niskim kosztem i rozprowadzany przez osoby trzecie w krajach, w których jej produkcja jest nieuregulowana.

A zatem…

                                          wazna-informacja-dla-sluchaczy

Jeśli spirulina, którą kupujesz była uprawiana w zanieczyszczonej wodzie lub gdy kupujesz różne gatunki sinic myśląc, że jest to spirulina, możesz narazić swojego zwierzaka na poważne problemy zdrowotne. Problemy te mogą wynikać z obecności takich zanieczyszczeń jak: mikrocystyny, neurotoksyny, hemotoksyny i metale ciężkie.

Dla lepszego zrozumienia tematu w skrócie wyjaśniamy czym są wyżej wspomniane.

Mikrocystyny

Mikrocystyny wraz z metalami ciężkimi są jednymi z najczęściej występujących zanieczyszczeń spiruliny. Mogą przyczynić się do uszkodzenia wątroby, a także powodować podrażnienia skóry, oczu i gardła. Aby uniknąć tych drobnych zanieczyszczeń, firmy uprawiają spirulinę w środowisku o wysokim pH (między 10 a 11).

Neurotoksyny i Hemotoksyny

Znalezione w różnego typu sinicach neurotoksyny i hemotoksyny są toksynami nerwów i naczyń które uszkadzają tkanki i narządy. Neurotoksyny niszczą tkanki poprzez centralny system nerwowy; a są one produkowane przez pewne typy bakterii.

BMAA (beta-N-methylamino-L-alanine), neurotoksyna znajdująca się w sinicach, jest niebiałkowym aminokwasem, który tworzy wadliwe białka w komórkach i niszczy je jak rak. Istnieją hipotezy, że może to być potencjalną przyczyną chorób takich jak ALS czy choroba Parkinsona. Hemotoksyny niszczą membrany czerwonych krwinek i mogą dotkliwie zniszczyć wewnętrzne organy i inne tkanki ciała.

Rozumiecie już dlaczego tak ważne jest, aby mieć pewność, że produkt, który kupujemy jako spirulina, jest właściwym produktem??!

Metale ciężkie

Metale ciężkie mogą występować w spirulinie na poziomie wysokim, jeśli woda w której się ją uprawiało była zanieczyszczona

W roku 2013, magazyn naukowy (Saudi Journal of Biological Sciences) opublikował badania, które wykazały, że w ponad 25 produktach bazujących na spirulinie, które zostały zbadane, występował ołów, rtęć, kadm i arsen.

Jak upewnić się że spirulina jest czysta i wolna od zanieczyszczeń?

SpirPOW

Czy wybierasz spirulinę dla siebie czy też dla swojego psa, upewnij się, że dołożyłeś należytej staranności, aby wybrać właściwą. Nie zakładaj, że jeśli ten produkt jest sprzedawany na stronach takich jak Allegro czy Amazon musi pochodzić z wiarygodnego źródła. (odNowa*Produkty apteczne też nie zawsze są wysokiej jakości).

Jeżeli zapytasz o jakość produktu, większość firm powie tobie, że ich produkt jest najlepszy. Nie wierz im… poproś o potwierdzenie tego i przeprowadź swoje własne badania.

naklejki-wykrzyknik-kid213

Oto co możesz zrobić, aby upewnić się, że używana przez ciebie spirulina jest wysokiej jakości:

 • Sprawdź firmę

Upewnij się, że firma posiada numer telefonu oraz adres mailowy, tak aby można było zwrócić się do nich z prośbą o dodatkowe informacje.

 • Bądź ostrożny z zakupem spiruliny od pośredników

Jeśli zobaczysz spirulinę ze znakiem firmowym, który jest ci znany. Czy ta firma produkuje spirulinę? Wątpię w to. Firmy te kupują spirulinę za pomocą brokerów lub bezpośrednio od producenta. Na przykład Japonia importuje spirulinę w celu wykorzystania jej do różnych produktów, które są potem eksportowane.

 • Szukaj spiruliny, która została przetestowana przez renomowane, wykwalifikowane i niezależne podmioty.

Pieczątka NSF (National Sanitation Foundation - Narodowa Fundacja Sanitarna) jest dobrym przykładem zaświadczenia, które możesz otrzymać od pośrednika. Możesz także poszukać pieczątki USP (US Pharmacopeial Convention). USP Zweryfikowane Suplementy Diety są produktami, które zostały dobrowolnie włączone do Programu USP Dietary Supplement i przeszły z sukcesem przez surowy test i kryteria sprawdzania. *

*W Polsce musi być zgłoszona do Głównego Inspektora Sanitarnego w Warszawie. Na stronie suplementy.gis.gov.pl powinna się znajdować informacja o danej spirulinie oraz skąd pochodzi, a także kto jest producentem i dystrybutorem na Polskę. Można sprawdzić ją sam, aby być pewnym, że sprzedawana jest pod okiem GIS-u. ** Dla zwierząt: Rejestracja dodatków paszowych według obowiązującego Prawa Paszowego w Unii Europejskiej

Dodatkowo dobrze jak producent posiada międzynarodowe certyfikaty takie jak tutaj opisane: http://www.spirulina.pl/algi/febico-suplementy-klasy-premium.html
 • Poproś producenta o przedłożenie własnych certyfikatów lub analiz (COA – analiza mikrobiologiczna)

COA (ang. Certificate of Authenticity) dostarczy tobie informacji na temat jakości produktu oraz jego pochodzenia. Każda firma rozpowszechniająca spirulinę powinna posiadać taki dokument COA, który zawierać będzie informację jak czysty jest produkt i skąd pochodzi.

Wraz z dokumentem COA, poproś firmę o informację na temat poziomu pH istniejącego w środowisku, w którym produkowana była spirulina. Pozytywna pH musi wynosić 10 lub powyżej.

 • Sprawdź składniki

Jeśli kupujesz spirulinę online, jak większość z nas to robi, upewnij się, że etykieta jest dobrze widoczna i czytelna. Powinieneś szukać spiruliny, która jest w 100% organiczna, bez żadnych dodatków, konserwantów, wypełniaczy czy też barwników. (Niestety trzeba uważać także na produkty apteczne).

 • Sprawdź suplementy i żywność swojego psa

Wiele suplementów odżywczych i lekarstw zawiera spirulinę. Zawsze pytaj producenta jakie jest pochodzenie ich składników. (!!!)

 • Nie wierz sklepom - sprawdzaj.

Wysokiej jakości spirulina jest bardzo droga w produkcji. Jeśli cena jej jest podejrzanie niska, nie kupuj jej!!!

                                       co_moze_inspektor_pracy_16742730

 • Kontroluj swoje zakupy

Spirulina powinna mieć morski zapach świeżych wodorostów oraz stałą konsystencję. Powinna być matowa, koloru ciemno-zielonego, a jej konsystencja przypominać dobrze zmieloną mąkę. Jeśli twoja spirulina jest wilgotna, jest błyszcząca z wyglądu i ma zapach zjełczałego pożywienia nie używaj jej. Dodatkowo gdy zobaczysz białe kropeczki na tabletce może to świadczyć o zastosowaniu wypełniaczy.

 • Powiedz „nie” zanieczyszczeniom

Spirulina musi mieć bezpośredni dostęp do światła słonecznego i musi być uprawiana na otwartej przestrzeni. Sprawdzenie poziomu zanieczyszczenia na obszarze jej uprawy jest dobrym pomysłem, jeśli jesteś takim jak ja Sherlockiem. Dla przykładu, jeśli firma, którą kontrolujesz, uprawia swoją spirulinę na terenach objętych smogiem, np. Delhi, Indie, najlepszą rzeczą będzie unikać tego produktu. (...)

Czy ja podaję spirulinę moim zwierzętom?

Oczywiście, że tak.

Czy z wielką ostrożnością wybieram spirulinę?

Bezwzględnie.

(...)Kluczem do bezpiecznego zażywania suplementów jest znalezienie najczystszych suplementów jakie są do kupienia i zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe ich dozowanie.

Postaraj się od czasu do czasu przerywać podawanie suplementów swojemu zwierzęciu. (...)

Jak zacząć podawanie spiruliny?

Na początek najlepiej podawać spirulinę twojemu psu jako jeden suplement, bez dodatków. Będzie można wtedy zaobserwować jak reaguje na tego rodzaju produkty.

Dawkowanie.

Ja rozpoczynam od jednej ósmej łyżeczki od herbaty na każde 10 funtów (4,5 kg) masy ciała.

Można podawać też w tabletkach w zależności jak pies na to zareaguje – mój husky lubi sobie „pochrupać”. Podaje jej 2-3 tabletki dziennie. Aby urozmaicić, jednego dnia daję jej osobno tabletki, a innego zmieszane z karmą. Nauczona jest jeść spirulinę od szczeniaka. Wygląda dużo młodziej jak na swój wiek i jej sierść jest błyszcząca oraz zdrowa.

Spirulina jest bardzo skoncentrowana i niewielkie dawki powodują duże zmiany (jednak musimy przyjąć określoną wartość graniczną aby wywołać efekt biologiczny organizmu). W ostrych stanach chorobowych, które są wrażliwe na oddziaływanie super składników odżywczych takich jak spirulina, wyższe dawki mogą być podawane, ale tylko przez krótki okres czasu.

Gorąco polecam spirulinę jako skuteczną alternatywę w leczeniu na krótki okres czasu i jako suplement diety na dłużej. Jednakże bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak używać jej bezpiecznie i gdzie szukać wysokiej jakości spiruliny.

Tak jak w przypadku wszystkich suplementów, ziół i żywności, wiedza to potęga.

(autor: Rita Hogan- a canine herbalist and sustainable business entrepreneur. She works within the context of holistic health as a means of preventative veterinary care, Dogs Naturally Magazine. Tłumaczenie: DT OdNowa )

DT OdNowa: Na polskim rynku jak do tej pory znalazłam dwie firmy, które sprzedają sprirulinę spełniającą nasze wymagania:

 1. Spirulina Natura Vitalis -  czysta spirulina, bez żadnych wypełniaczy, dodatków. Hodowana jest na słonecznej farmie, w wysokogórskich jeziorach. Gospodarstwo posiada certyfikat ISO 9001. Woda, w której hodowana jest ta spirulina, pochodzi ze studni głębinowej - ze 125 metrów. Znajduje się to z dala od cywilizacji. Każda partia jest badana przez niezależne laboratoria w Niemczech.         http://sklep.spirulina.pl/produkty/spirulina-bogactwo-naturalnych-witamin-i-mineralow
 2. Spirulina Lunderland dla zwierząt - w 100% naturalna sproszkowana spirulina organiczna z certyfikatem rolnictwa ekologicznego. Nie zawiera żadnych dodatków, antyzbrylaczy ani barwników. nr wet.: PL2261208p  http://www.lunderland.org/pl/p/Spirulina-BIO-dla-psow-i-kotow-250-g-/53