Zapraszam do współpracy lekarzy weterynarii

Podczas mojej praktyki spotkałam się z wieloma trudnymi przypadkami, których żadne techniki behawioralne nie były w stanie zredukować. Nawet jeżeli uzyskiwałam jakiś efekt, to obserwowałam, że pies podczas terapii zamiast radości odczuwa dyskomfort -      – zaznaczę jednocześnie, że nie stosuję w pracy z psami metod silnie awersyjnych, a każde ćwiczenie dobieram indywidualnie do możliwości psa. Nie interesuje mnie taki efekt, kiedy zadowolona jest tylko jedna strona smyczy – czyli opiekun psa. Chcę by każde       z nich czerpało radość z efektów wspólnej pracy.

Na szczęście w miarę szybko zorientowałam się, że przyczyną zmian zachowania moich podopiecznych są problemy zdrowotne.       Mimo iż psy w większości były pod opieka lekarską, to jednak wymagały bardziej szczegółowej diagnostyki. Dziś już wiem, że zmiany somatyczne jako pierwsze mogą uwidaczniać się w zmianach behawioralnych.


"Jeśli słyszysz w mieście tętent kopyt, to prawdopodobnie są to konie.

Ale to nie znaczy, że nie może to być zebra”.


Na początku mojej praktyki nie miałam wystarczających kompetencji by samodzielnie prowadzić tak złożoną terapię. Dlatego przez 4 lata praktykowałam pod czujnym okiem behawiorysty dr n. wet. Jagny Kudły, która zgodziła się konsultować moich podopiecznych jednocześnie korygując moją pracę. Współpraca ta była dla mnie dużym wyzwaniem, gdyż pani doktor jest wymagająca, jednocześnie skrupulatna i dociekliwa. Wspominam ten czas jako okres ciężkiej pracy, z której wyniosłam bezcenną wiedzę, a przede wszystkim nauczyłam się, że nie ma drogi na skróty.

W 2017 roku ukończyłam z wynikiem pozytywnym specjalistyczny kurs z Medycyny Behawioralnej Psów, który pozwala mi jako behawioryście wnikliwiej analizować zmiany w zachowaniu psa i skuteczniej współpracować z lekarzami weterynarii.

Zakres:

1.       Wpływ chorób somatycznych na zachowanie psów

2.       Badania kliniczne psów z zaburzeniami zachowania

3.       Neurochemia zachowania. Neuroprzekaźniki i hormony – wpływ na zachowanie psa

4.       Zaburzenia psychiczne psów

5.       Ból: podstawowy objaw kliniczny i wielkie wyzwanie diagnostyczne

6.       Zaburzenia poznawcze starych psów

7.       Wprowadzenie do farmakoterapii

8.       Wpływ kastracji i kastracji chemicznej na zachowanie psów

9.       Żywienie i suplementy w terapii behawioralnej psów

10.   Wpływ awersyjnych metod pracy z psami na ich zachowanie i organizm


W ramach rozwoju i poszerzania swojej wiedzy z zakresu Medycyny Behawioralnej Psów uczestniczę we wszystkich  Konferencjach i Kongresach dotyczących tej dziedziny, organizowanych przez EtoVet


plakat3png

- Kongres Weterynaryjnej Medycyny Behawioralnej „Nie bój się lęku” 2018

 „ Zachowania agresywne u podstaw których leży lęk” „ Techniki behawioralne stosowane w terapii zaburzeń lękowych” lek. wet. Joanna Iracka „Terapia farmakologiczna” ,dr n. wet. Beata Bałucińska „ Akupunktura i inne terapie wspomagające w leczeniu zaburzeń lękowych”, dr inż. Jacek Wilczak „Wpływ diety na pobudliwość zwierząt” Prof. dr hab. Andrzej Elżanowski „Aksjologia życia i co z niej wynika dla lekarzy weterynarii i nas wszystkich”

- Kongres Weterynaryjnej Medycyny Behawioralnej 2017

dr Pasquale Piturru „Niedoczynność tarczycy – najnowsze doniesienia na temat diagnostyki i terapii” , Panel dyskusyjny: Ciekawe przypadki endokrynologiczne okiem endokrynologa, behawiorysty i diagnosty - dr hab. Jarosław Popiel, dr n. wet. Jagna Kudła, lek. wet. Magdalena Cymerman,  „Zmiany zachowania towarzyszące chorobom kardiologicznym” dr n. wet. Magdalena Garncarz

- Konferencja z dr. Joëlem Dehassem 2016

Algorytmy postępowania w medycynie behawioralnej psów

- Kongres Weterynaryjnej Medycyny Behawioralnej 2016

"Różnicowanie zaburzeń behawioralnych i neurologicznych u psów i kotów" - dr n.wet. Marcin Wrzosek, "Wpływ diety w padaczce idiopatycznej" - dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz,  "Jakość życia w chorobie nowotworowej" - dr n. wet. Dariusz Jagielski, Leki roślinne w terapii (…)  dr n. wet. Marta Mendel

- Seminarium z dr Karen Overall - Medycyna behawioralna w praktyce

Farmakologia behawioralna. Jak działają leki. Diety, nutraceutyki i bardziej złożona farmakologia - Wpływ hormonów tarczycy i hormonów płciowych na zachowanie - Studium przypadków - Rola bólu w rozwoju problemów behawioralnych - Terapia poznawcza psów, prawidłowe stosowanie modyfikacji behawioralnej oraz wykorzystanie mechanizmów bio-feedbacku.

dr Karen L. Overall - Doktor nauk weterynaryjnych, behawiorystka. Wykładowca na University of Pennsylvania oraz szkołach weterynaryjnych w USA i Europie. Jest autorką ponad stu publikacji naukowych oraz wielu podręczników. Zasiada  w licznych komisjach rządowych skupiających się na zdrowiu i zachowaniu zwierząt oraz kwestiach prawnych dotyczących: dobrostanu psów, behawioru zwierząt towarzyszących oraz problemów dotyczących psów pracujących.


Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani współpracą zapraszam do kontaktu